Avon County Rowing Club

You are here: Home > Club wins and results > 2000 Results >

Club results from the year 2K

On this page

December

WycliffeSBH

  • WS2 2-
    Liza Cottle and (BIG) Jo Stoker
  • WJ15 4x+
    Charlotte and Vicky Land (with Gloucester RC)
  • WJ13 1x
    Frankie
  • VetC 1x
    Julian Sondheimer
  • WJ14 2x
    Emily and Laura (new course record)
  • J12 1x
    Sean Bathe-Taylor (new course record)

November

British Indoor Rowing Championships:

  • W55-59
    Jenny McGaul (silver medal)

October

Pair's HoRR

In WS2 2x Jo Stoker and Liz came 3rd overall and were fastest lightweight W2x, in a time of 14:10.

Mash Derrick and Richard Pinchin completed their S2 2- course in 15:11 and Steve Locke and Neil Trivett did their S1 2- in a time of 14:58.

September

Worcester Vets and Junior Regatta:

  • J12 1x
    Sean Bathe-Taylor
  • WJ15 2x
    Charlotte and Vicky Land

August

Stourport Regatta and "Sprint" Regatta:

  • WN4+
    Kirsty McGaul, Leslie Yee, Kelly Latchford, Jenny McGaul and cox BIG Jo Stoker
  • WS4 8o
    Liza Cottle, Kirsty McGaul, Mary Lamont, Leslie Yee, Kelly Latchford, Jenny McGaul and three women from Newark RC who did the crew proud and got a pot as a result! Many thanks but we didn't get your names..!

Warwick Invitational Regatta:

  • J16 1x
    Charlie Denny
  • WJ14 2x
    Charlotte "Dimples" and Victoria Land

Bristol/Avon Regatta:

  • E 2-
    Steve Locke and Mark Trivett
  • Mxd E 4+
    Neil Trivett, Ann Booker (nee Trivett), Mark Trivett, Claire Trivett and cox Penny Senior (the Family Express - we tried to get Keith Trivett to cox but he was busy umpiring)
  • WS2 8o
    Liza Cottle, Claire Trivett, Mary Lamont, Emily Constandinidi, Sal Lewis, Caroline Fairweather, Sue McMillan, Julia Wood and cox Penny Senior
  • Mxd S3 2x
    Charlotte Land and Adrian Paton

July

Henley Royal Regatta

Qualifiers for The Henley Prize (women's open eights):

  • Penny Senior (ACRC)
  • Ann Booker (ACRC)
  • Jo Motte (Worcester RC)
  • Claire Vincent (Worcester RC)
  • Sally Williams (Gloucester RC)
  • Rebecca Page (Gloucester RC)
  • Jo Stoker (ACRC)
  • Pat Hockley (ACRC)
  • Nicola Harman (UTRC cox)

Ironbridge Regatta

  • N1x
    Darren Rhodes
  • Llandaff Sprint Regatta:
  • S3 2-
    Richard Pinchin and Mash Derrick
  • The National Rowing Championships of Great Britain:
  • WLwt 4-
    Penny Senior, Ann Booker, Pat Hockely, Jo Stoker (gold medal)
  • WLwt 2-
    Penny Senior, Ann Booker (bronze medal)

Home Countries Regatta

  • WLwt 4-
    Penny Senior, Ann Booker, Pat Hockely, Jo Stoker (gold medal)
  • W 8o
    Penny Senior (ACRC), Ann Booker (ACRC), Jo Motte (Worcester RC), Claire Vincent (Worcester RC), Suzanne Hutchins (Globe), Helen Selden (Marlow), Jo Stoker (ACRC), Pat Hockley (ACRC), cox: Elaine Caldwell (Marlow) (gold medal)

Bewdley Regatta

  • S3 2-
    Richard Pinchin and Mash Derrick

Bideford Regatta

  • V2-
    Geoff Peattie and Keith Trivett

June

London Docklands Regatta (Saturday):

  • WE 2-
    Penny Senior and Ann Booker (silver medal)
  • WE 4-
    Penny Senior, Ann Booker, Polly Gough (TRC) and Jo Stoker (silver medal)

London Docklands Regatta (Sunday):

  • WLW 2-
    Penny Senior and Ann Booker (gold medal)
  • WE 4-
    Penny Senior, Ann Booker, Pat Hockley and Jo Stoker (silver medal)

Stratford-on-Avon Regatta

  • J11 1x
    Sean Bathe-Taylor
  • J16 1x
    Charlie Denny
  • WJ14 2x
    Charlotte and Victoria Land
  • Henley Women's Regatta:
  • WLW 4-
    Penny Senior, Ann Booker, Pat Hockley and Jo Stoker (gold medal)
  • Club Eights
    Liza Cottle, Kirsty McGaul, Mary Lamont, Hannah Reynolds, Kelly Latchford, Leslie Yee, Sue McMillan and Claire Trivett, cox Sallyanne Lewis (raced eventual winners Queen's Tower in the second round)

May

G(h)ent International Regatta (Belgium):

  • W4-
    Penny Senior, Ann Booker, Pat Hockley and Jo Stoker (3rd)
  • W2-
    Penny Senior and Ann Booker (3rd)

Poplar Spring Regatta

  • WS3 1x
    Pat Hockley

Thames Ditton Regatta

  • WS3 1x
    Pat Hockley

April

Evesham Regatta

  • WJ14 2x
    Emily Hopper and Charlotte Land

Women's Inter-regional Championships

  • 4+
    Liza Cottle, Hannah Reynolds, Mary Lamont and Julia Wood (9th)
  • 4x
    Wycliffe Sculling Centre (2nd and a silver medal)
  • 2x
    Kirsty and Karen McGaul (7th and B final winners)
  • 2-
    Tilly Applebottom and My Darlin' Clementine (2nd and a silver medal)
  • 1x
    Pat Hockley (5th)
  • L1x
    Jo Stoker (7th and B final winner)

March

Veteran's HoRR

3rd out of 6 in WVetB 8+:

  • Penny Senior
  • Ann Booker
  • Gillian Beer
  • Karen McGaul
  • Kirsty McGaul
  • Philippa Sondheimer
  • Leslie Yee
  • Jenny McGaul
  • Alan Cox (cox)

Men's HoRR

S1 8+ came 229th overall out of 405:

  • Steve Locke
  • Stefan Kukula
  • Darren Rhodes
  • George Wood
  • Simon Oxlade
  • Mash Derrick
  • Adrian Paton
  • Uli Harder
  • Ann Booker (cox)

The School's Head

6th out of 20 in WJ14 4x:

  • Vicky Land
  • Charlotte Land
  • Amy Vowels
  • Laura Pearce
  • Emily Hopper (cox)

Women's HoRR

WS1 8+ came 33rd overall out of 218:

  • Penny Senior
  • Ann Booker
  • Jo Stoker
  • Pat Hockley
  • Sal Lewis
  • Karen McGaul
  • Liza Cottle
  • Julia Wood
  • Beth Hockley (cox)

WS3 8+ came 197th:

  • Kirsty McGaul
  • Kelly Latchford
  • Sue MacMillan
  • Leslie Yee
  • Andrea Risdon
  • Jenny McGaul
  • Sarah Hirons
  • Steve Locke (cox)

Bristol Ariel Head

  • V4+
    WJ13 1x

City of Bristol Head

  • MS1 8+
    Steve Locke, Stefan Kukula, Darren Rhodes, George Wood, Barry Taylor, Mash Derrick, Simon Oxlade, Uli Harder, cox Beth Hockley
  • MS2 4+
  • Steve Locke, Matthew Derrick, Simon Oxlade, Uli Harder, cox Richard Astley
  • MVetE 2-
    Keith Trivett, Geoff Peattie - course record

February

Avon County HoRR

  • Fastest W4+
    Penny Senior, Ann Booker, Jo Stoker, Pat Hockley, cox Beth Hockley
  • MS2 4+
    Adrian Paton, George Wood, Simon Oxlade, Matthew Derrick, cox Richard Astley
  • Fastest W2x
    Kirsty McGaul, Karen McGaul
  • Fastest W1x
    Ann Booker
  • MVetF 1x
    Chris
  • MJ16 1x
    Charlie Denny
  • MN1x
    Darren Rhodes
  • WJ13 2x

Wycliffe Big Head

  • WElite 4-
    Penny Senior, Ann Booker, Pat Hockley, Jo Stoker - course record