Avon County Rowing Club

You are here: Home > Club wins and results > 2009 Results >

2009 Results

Wycliffe Big Head - cancelled

City of Bristol Head

J16 1X - Gabriel Burke
J15 4X+ - Molly Lynn-Manual, Laura Bathe-Taylor, Katherine Shaw, Charlotte Fry, Kate McLennan

Avon County Head

WN 4+ - Ali Wyatt, Clair Shwarz, Polly McGuigan, Di Walker, Tony Daniel
WJ15 2X - Molly Lynn-Manuel, Charlotte Ollis-Olds
WJ14 4X+ - Laura Bathe-Taylor, Alice Havers, Kirsty Martin, Hannah Amesbury, Amy Vickery
WJ14 2X - Laura Bathe-Taylor, Alice Havers
WJ 2X - Sophie Lemoine, Katy Wilson
WJ 1X - Hannah O’Driscoll

Women's head

WN8o came 249th

National Sculling Head

WJ18 4X 16/27
WJ14 4X+ A 5/38
WJ14 4X+ B 21/38 - 2nd in 'B' crew event
WJ15 4X+ 21/43
J14 8Xo 46/48

JIRR

J14 2X 4th (composite with Wycliffe College)
WJ14 2X 6th

Evesham Sprint Regatta

J14 1X - Elliott Raine
WJ15 2X - Molly Lynn-Manuel, Charlotte Ollis-Olds
WJ14 4X+ - Hannah Amesbury, Hannah Suddaby, Georgie Thomas, Kirsty Martin, Kate McLennan

Bristol-Avon at Saltford Regatta

Vet 2X - Anthony Constantinidi, Derek Walker
Vet 2- - Jim Dawson, Chris Brigden
J14 2X - Elliott Raine, Rory Adams
J14 1X - Elliott Raine
WJ14 1X - Laura Bathe-Taylor
WJ14 2X - Hannah Suddaby, Kirsty Martin
WJ14 4X+ - Hannah Amesbury, Georgie Thomas, Hannah Suddaby, Kirsty Martin, Kate McLennan
WJ15 4X+ - Molly Lynn-Manuel, Charlotte Ollis-Olds, Alex, Laura Bathe-Taylor, ?
WJ15 2X - Molly Lynn-Manuel, Charlotte Ollis-Olds
WJ16 2X - Molly Lynn-Manuel, Charlotte Ollis-Olds
WIM3 2X - Sophie Lemoine, Katy Wilson

Wessex Invitation Regatta

J16 1X - Rory Adams
J14 1X - Rory Adams
WJ13 2X - Shannon Halliwell, Rachel King
WJ13 1X - Shannon Halliwell
J12 2X - Fraser Adams, Jack Austwick
WJ14 2X - Shannon Halliwell, Michelle Toogood

Thames Valley Park Regatta

WJ14 2X - Hannah Amesbury, Kirsty Martin
J14 1X - Elliott Raine

Ironbridge Regatta

WJ14 2X - Hannah Amesbury, Kirsty Martin
J14 2X - Elliott Raine, Rory Adams

Ironbridge Sprint Regatta

WJ14 4X+ - Hannah Amesbury, Georgie Thomas, Hannah Suddaby, Kirsty Martin, Ollie Rodway
IM2 2- - HannahO, Nora Spicer
J15 1X - Elliott Raine
J14 2X - Elliott Raine, Rory Adams
WJ13 1X - Shannon Halliwell
WJ14 2X - Hannah Amesbury, Kirsty Martin

National Veteran Championships

Vet F2- - Chris Brigden, Jim Dawson

Veteran Henley Regatta

Vet F4- - Chris Brigden, Antony Constantinidi, Jim Dawson, Derek Walker

Llandaff Sprint Regatta

J13 4X+ - Fraser Adams, Jack Austwick, James Rodway, Alex Turner, Kate McLennan
J14 2X - Rory Adams, Elliott Raine
WJ13 1X - Shannon Halliwell
WN 1X - Hannah O’Driscoll
J14 4X+ - Hannah Amesbury, Rory Adams, Elliott Raine, Ollie Rodway, Kate McLennan
WJ14 1X - Alice Havers
WJ14 4X+ - Hannah Amesbury, Hannah Suddaby, Georgie Thomas, Kirsty Martin, Ollie Rodway
WIM3 1X - Kate Hall
WN 2X - Nora Spicer, HannahO
WN 4+ - Clair Schwarz, Ali Wyatt, Kate Hall, Rosie Magee, Frankie Downes

National Championships

WJ8o - Hannah O’Driscoll (+ welsh friends)

Home Countries Regatta

O2- (England) - Sean Bathe-Taylor, Billy Downey (City of Bristol)

8o (England) - Sean Bathe-Taylor, Billy Downey (City of Bristol) + some friends

Bewdley Regatta

J14 2X - Rory Adams, Elliott Raine

Bewdley Sprint Regatta

WJ18 1X - Hannah O’Driscoll
WJ14 1X - Shannon Halliwell, Anna Dearden

Stourport Sprint Regatta

WIM2 2X - Hannah O'Driscoll, Kate Hall

Monkton Bluefriars Head of the river Race

 WJ14 4X+ - Alice Summerill, Sophie Jones, Rachel King, Shannon Halliwell, Sophie Lemoine
 J13 2X - James Rodway. Alex Turner
 J15 2X - Rory Adams, Elliott Raine
 WJ16 2X - Charlotte Ollis-Olds, Molly Lynn-Manuel

Bristol Ariel Head of the river Race

W S 1X - Kate Hall

Veteran Fours Head

Vet F4- - Chris Brigden, Antony Constantinidi, Jim Dawson, Derek Walker